A Baranta

"...az, hogy "magyar", nem faj, nem vér, hanem lélek dolga. Nem a vér alakította ki a magyar lelket s hozta létre így a magyar fajt, hanem ellenkezőleg, a magyar lélek hatott a vérre s most és minden időben az a magyar faj, amit a magyar lélek áthatott.

"Mindenki olyan mértékben magyar, amekkora mértékben
magyar lélek ereje él és hat rajta keresztül..."

"...Semmi sem könnyebb, mint azonnal felismerhetni, ki a
magyar és kicsoda nem az. De nem fontos megállapítani, ki az és
ki nem az, mert a dolog természete szerint nem érdemes itt nem
magyarnak lenni. Annak, ami nem-magyar, nálunk mindig
csak jelenje lehetséges, jövője nincs..."


Karácsony Sándor






Isten hozott!

Berki Sándor vagyok, a Budafokos Baranta egyesület egyik alapítója. Szeretnék néhány szót szólni a Barantáról, hogy érzem, érezzük, azaz mit jelent nekünk a Baranta:A Baranta elsőre egy hagyományőrző sport, illetve életmód. Tény, hogy a múlt csatáit felelevenítjük egy-egy előadás alkalmával, de ez egyúttal egy fejhajtás nagyjaink előtt, és hálánk lerovása dicső tetteikért, példamutató magatartásukért.  De egy igazi Barantásnak nem csak a múltban van dolga. A jelenünkben épp úgy ápolásra szorulnak hagyományaink! Ezért a Baranta felölel mindent a magyar kultúrából és őrzi, ápolja azt.

HOGY TESZI EZT A BARANTA?

Egyszerű. A Baranta edzése néptánccal és népdalokkal, sikeres esetben népi hangszer kíséretében, kezdődik.  Az edzések fejlesztik a koncentrációs készséget, az erőnlétet, kialakítják a természetes emberi kapcsolatokat, mint barátság, bajtársiasság. Munkára, történelemre, erényre tanít. Minden alkalommal készülünk valami szellemi tápanyaggal is, amivel tágíthatjuk, bővíthetjük a tudásunkat!
De a Barantások nem csak edzenek és harcolnak! A Barantások élen járnak a segítség nyújtásban is. Támogatják munkájukkal a környezetüket, példát mutatnak a való életben is. Nem egyszer történt, hogy a Barantások kétkezi munkájukkal csodákat vittek véghez. (Lásd Kurultáj és Bösztörpuszta!) A mi felfogásunkban a Barantás olyan személy, akinek nem ismeretlen a hegymászás, a barlangászás, a búvárkodás, a közel és lovas harc, és akit, akiket úgy ismernek a környezetükben, mint a segítő, támogató, becsületes embert. Ez a mi elképzelésünk és törekvésünk.